Przekłady
Przekłady literackie to zawsze wyzwanie – jak przekazać to, co chciała oddać osoba pisząca, jednocześnie sprawiając, że jest to zrozumiałe dla czytelników. Oto lista moich przekładów, począwszy od 2022 roku – po dodatkowe informacje zapraszam również na stronę Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury, którego jestem członkinią.
Mark Braude, Kiki Man Ray. Sztuka, miłość i rywalizacja w Paryżu w latach dwudziestych XX wieku, Arkady, 2024 (ANG-PL)
To niezwykła opowieść o jednej z najjaśniejszych gwiazd Montparnasse'u lat dwudziestych XX wieku – Kiki Man Ray, która, choć znana głównie jako modelka najlepszych malarzy tamtych czasów, była również artystką, performerką i prawdziwą celebrytką, przyczyniającą się do rozkwitu sztuki.
Nina Siegal, Pamiętnikarze. Druga wojna światowa w Holandii słowami jej naocznych świadków, HarperCollins, 2024 (ANG-PL)
To wstrząsająca opowieść o drugiej wojnie światowej, widziana oczami osób, które jej doświadczyły. W szerszej perspektywie to także książka o działaniu ludzkiej psychiki w obliczu dylematów upiornej rzeczywistości – o odwracaniu oczu, o biernej (a czasem czynnej) akceptacji nazistowskiej propagandy, o zakłamywaniu prawdy i wypieraniu wspomnień.
Ruth Mancini, Na krawędzi, HarperCollins, 2024 (ANG-PL)
Książka Ruth Mancini to psychologiczny thriller, w którym nic nie jest takie, jakie się wydaje. Wciągający i intrygujący, trzyma w napięciu aż do samego końca.
Charlie English, Galeria cudów i obłędu. Szaleństwo, sztuka, Hitler i pierwszy program masowych mordów, Arkady, 2023 (ANG-PL)
To jedna z książek, które na długo zapadają w pamięci i które trzeba przeczytać, żeby dowiedzieć się więcej o historii i wyciągnąć wnioski na przyszłość. Opowiada o walce Hitlera ze sztuką współczesną i osobami chorymi psychicznie oraz o tym, jak utorowała ona drogę do Holokaustu.
Kate Bryan, Sztuka w afekcie. Romantyczne i burzliwe historie najsłynniejszych artystycznych par, Arkady, 2022 (ANG-PL)
Dla mnie książka ta to prawdziwa rewelacja – opowiada o sztuce pod kątem związków artystów, rozważając jak ich wzajemne relacje wpływały na to, co i w jaki sposób tworzyli. Świetna dla miłośników sztuki, ale także dla każdego, kto lubi ciekawe historie.
B.A. Shapiro, Uczennica mistrza, Arkady, 2022 (ANG-PL)
To powieść łącząca w sobie intrygę i historię sztuki – osadzona w Paryżu w latach dwudziestych XX wieku. Doskonała lekka lektura z domieszką ciekawej wiedzy o artystach!
Grzegorz Bobrowicz, Uroczyska Polski, Arkady, 2022 (PL-ANG)
Przepiękny album o polskiej naturze z cudownymi zdjęciami i poetyckimi tekstami Grzegorza Bobrowicza.
B.A. Shapiro, Fałszerka obrazów, Arkady, 2021 (ANG-PL)
Trzymająca w napięciu opowieść o tym, do czego zdolna jest młoda, aspirująca artystka, której zaoferowano solową wystawę w prestiżowej galerii, w zamian za stworzenie wiernej kopii jednego obrazu. Wątek współczesny łączy się z historią zaginionego obrazu Degasa.
Komentarze
Prześlij komentarz